KI Media - Khmer Intelligence: CBC Statement on Map Conversion from Bonne to UTM: គណៈកម្មាធិការព្រំដែនកម្ពុជាប្រចាំប្រទេសបារាំង ចេញសេចក្តីថ្លែងការណ៍អំពីការផ្ទេរមាត្រាដ្ឋានផែនទីភូមិសាស្ត្រនៃប្រទេសកម្ពុជា...
វៀតណាមស្នើជាថ្មីឲ្យកម្ពុជាធានាសិទ្ធិស្របច្បាប់ដល់អនិកជនរបស់គេនៅទឹកដីខ្មែរ
វៀតណាមស្នើជាថ្មីឲ្យកម្ពុជាធានាសិទ្ធិស្របច្បាប់ដល់អនិកជនរបស់គេនៅទឹកដីខ្មែរ: ជាថ្មីម្តងទៀត នាយករដ្ឋមន្ត្រីវៀតណាម បានស្នើឲ្យរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ធានាសិទ្ធិស្របច្បាប់ដល់អនិជនវៀតណាមដែលកំពុងរស់នៅកម្ពុជា ខណៈដែលសមត្ថកិច្ចកម្ពុជារកឃើញថា ជនជាតិវៀតណាមរាប់ម៉ឺននាក់កំពុងកាន់កាប់ឯកសាររដ្ឋបាលខ្មែរដោយខុសច្បាប់។
ពួកយោធាថៃយកគោលនយោបាយលោក ថាក់ ស៊ីន អនុវត្តន៍ដើម្បីជួយសិស្សក្រីក្រ
ពួកយោធាថៃយកគោលនយោបាយលោក ថាក់ ស៊ីន អនុវត្តន៍ដើម្បីជួយសិស្សក្រីក្រ: ក្រសួងអប់រំថៃដាក់ចេញគោលនយោបាយពង្រឹងស្រុកមួយអាហាររូបករណ៍មួយ ជាគម្រោងពង្រឹងការអប់រំជាអន្តរជាតិ ដើម្បីជួយលើកកម្ពស់ដល់សិស្សក្រីក្រនៅតាមភូមិឃុំនៅតំបន់ផ្សេងៗ អាចមានឱកាសទទួលការអប់រំ ដូចកូនអ្នកមានទ្រព្យសម្បត្តិដទៃទៀត។
ថៃឃាត់ខ្លួនមនុស្ស៩នាក់សង្ស័យលួចចូលគេហទំព័ររដ្ឋាភិបាល
ថៃឃាត់ខ្លួនមនុស្ស៩នាក់សង្ស័យលួចចូលគេហទំព័ររដ្ឋាភិបាល: នគរបាលថៃបានឲ្យដឹងថា មនុស្សចំនួន៩នាក់ត្រូវបានឃាត់ខ្លួន ដោយសង្ស័យថាបានលួចចូលរំខានគេហទំព័ររដ្ឋាភិបាល ដើម្បីតវ៉ាប្រឆាំងការធ្វើវិសោធនកម្មលើច្បាប់សន្តិសុខអ៊ិនធើណែត ដោយរិះគន់ថាមានការរឹតបន្តឹងសេរីភាពខ្លាំង។
ចិនតវ៉ាប្រឆាំងករណីបង្កើនទំនាក់ទំនងការពារជាតិរវាងអាមេរិកនិងតៃវ៉ាន់
ចិនតវ៉ាប្រឆាំងករណីបង្កើនទំនាក់ទំនងការពារជាតិរវាងអាមេរិកនិងតៃវ៉ាន់: ចិនតវ៉ាជំទាស់កិច្ចព្រមព្រៀងដែលអាមេរិកធ្វើទំនាក់ទំនងកម្រិតខ្ពស់លើវិស័យយោធាការពារជាតិជាមួយតៃវ៉ាន់ បន្ទាប់ពីប្រធានាធិបតី អូបាម៉ា បានចុះហត្ថលេខាលើច្បាប់ដែលដាក់ចេញគោលនយោបាយទំនាក់ទំនងកម្រិតខ្ពស់ ក្នុងការផ្លាស់ប្តូរបទពិសោធន៍យោធា។
តៃវ៉ាន់ចោទថានាវាផ្ទុកយន្តហោះចិនចូលដែនអធិបតេយ្យភាពរបស់ខ្លួន
តៃវ៉ាន់ចោទថានាវាផ្ទុកយន្តហោះចិនចូលដែនអធិបតេយ្យភាពរបស់ខ្លួន: មន្ត្រីក្រសួងការពារជាតិតៃវ៉ាន់ថ្លែងថ្ងៃចន្ទនេះថា ក្រុមនាវាចម្បាំងផ្ទុកយន្តហោះរបស់ចិនបានបើកចូលក្នុងទឹកដីរបស់ខ្លួននៅភាគខាងត្បូង ហើយកំពុងបន្តដំណើរឆ្ពោះទៅកាន់ប៉ែកនិរតី ក្នុងដំណើរដែលចិនហៅថាជាការសាកល្បងលើកដំបូងរបស់ខ្លួន។
រដ្ឋអាជ្ញាកូរ៉េខាងត្បូងថានឹងចូលស្រាវជ្រាវការិយាល័យប្រធានាធិបតី
រដ្ឋអាជ្ញាកូរ៉េខាងត្បូងថានឹងចូលស្រាវជ្រាវការិយាល័យប្រធានាធិបតី: នៅឯប្រទេសកូរ៉េខាងត្បូង រដ្ឋអាជ្ញាពិសេសទទួលបន្ទុកស៊ើបអង្កេតរឿងអាស្រូវពុករលួយពាក់ព័ន្ធនឹងប្រធានាធិបតី អ្នកស្រី ផាក ហ្គឹនហេ បាននិយាយនៅថ្ងៃនេះថា ខ្លួនគ្មានជម្រើសនោះឡើយ ប៉ុន្តែ នឹងចូលស៊ើបអង្កេតការិយាល័យប្រធានាធិបតី
ធី សុវណ្ណថា ប្រកាសផ្ដាច់ទំនាក់ទំនងជាមួយ ស្រី ចំរើន និងផែ សុវណ្ណរិទ្ធ
ធី សុវណ្ណថា ប្រកាសផ្ដាច់ទំនាក់ទំនងជាមួយ ស្រី ចំរើន និងផែ សុវណ្ណរិទ្ធ: លោកអ្នកនាងជាទីមេត្រី! ព័ត៌មានមួយទៀតបានឲ្យដឹងថា សកម្មជនហ្វេសប៊ុក កញ្ញា ធី សុវណ្ណថា នៅថ្ងៃនេះ បានប្រកាសផ្ដាច់ទំនាក់ទំនងជាមួយលោក ស្រី ចំរើន និងលោក ផែ សុវណ្ណរិទ្ធ ដោយថា នាងកំពុងរៀបចំពាក្យបណ្ដឹងប្រឆាំងនឹងមនុស្សទាំងពីររូបនេះ។ នៅលើទំព័រហ្វេសប៊ុកផ្លូវការរបស់នាង កញ្ញា ធី សុវណ្ណា ដែលធ្លាប់ថ្លែងរិះគន់លោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន ដោយឥតសំចៃមាត់នោះ បានប្រកាសថា ឈប់ទាក់ទងជាមួយក្រុម ស្រី ចំរើន និងក្រុម ផែ សុវណ្ណរិទ្ធ ដោយនាងចោទថា បុគ្គលទាំងពីររូបនេះបានប្រមាថ និងទម្លាយសារឯកជនរបស់នាង។
សង្គមស៊ីវិលយល់ថាករណីប៉ូលិសដួលមុខឡានមន្ដ្រីគណបក្សសង្គ្រោះជាតិអាចជាល្ខោនរៀបចំទុកមុន
សង្គមស៊ីវិលយល់ថាករណីប៉ូលិសដួលមុខឡានមន្ដ្រីគណបក្សសង្គ្រោះជាតិអាចជាល្ខោនរៀបចំទុកមុន: អង្គការសង្គមស៊ីវិលលើកឡើងថា ករណីប៉ូលិសម្នាក់ដែលដួលនៅមុខរថយន្ដរបស់មន្ដ្រីគណបក្សសង្គ្រោះជាតិ ក្នុងខេត្តបន្ទាយមានជ័យនោះ អាចជាការរៀបចំទុកជាមុនដើម្បីចាប់ខ្លួនលោក ម៉ង់ ពុទ្ធី។ ករណីនេះក្រុមអ្នកតាមដានសង្គមជំរុញឲ្យមានការស៊ើបអង្កេតឲ្យបានត្រឹមត្រូវ ជៀសវាងការដាក់ទោសអ្នកដែលមិនបានប្រព្រឹត្តិកំហុស។
អ្នកឃើញហេតុការណ៍នាំគ្នាទៅធ្វើសាក្សីឲ្យមន្ត្រីគណបក្សសង្គ្រោះជាតិដែលត្រូវបានចាប់ខ្លួន
អ្នកឃើញហេតុការណ៍នាំគ្នាទៅធ្វើសាក្សីឲ្យមន្ត្រីគណបក្សសង្គ្រោះជាតិដែលត្រូវបានចាប់ខ្លួន: ក្រុមអ្នកឃើញហេតុការណ៍បាននាំគ្នាទៅធ្វើសាក្សីឲ្យមន្ត្រីគណបក្សសង្គ្រោះជាតិនៅក្រុងប៉ោយប៉ែត ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ បន្ទាប់ពីត្រូវសមត្ថកិច្ចចាប់ឃុំខ្លួនក្រោយពីមានបញ្ហាជាមួយមន្រ្តីនគរបាលច្រកព្រំដែន។
លោក សម រង្ស៊ី ការពារអត្ថបទរបស់លោកដែលនិយាយពីការផ្ទេរអំណាចដោយសន្ដិវិធី
លោក សម រង្ស៊ី ការពារអត្ថបទរបស់លោកដែលនិយាយពីការផ្ទេរអំណាចដោយសន្ដិវិធី: ប្រធានគណបក្សប្រឆាំងលើកឡើងថាអត្ថបទលើហ្វេសប៊ុករបស់លោកកាលពីលើកមុន គឺចង់រំលឹកអំពីការផ្ទេរអំណាចដោយសន្ដិវិធី ដោយលោកថាពេលគណបក្សលោកឈ្នះឆ្នោត នឹងមិនធ្វើការសងសឹកលើអ្នកកាន់អំណាចពីមុនឡើយ។
យុវជនអំពាវនាវឲ្យសាធរណជនចូលរួមបុណ្យ១០០ថ្ងៃលោកកែមឡីនៅខេត្តបាត់ដំបង
យុវជនអំពាវនាវឲ្យសាធរណជនចូលរួមបុណ្យ១០០ថ្ងៃលោកកែមឡីនៅខេត្តបាត់ដំបង: យុវជនជាសិស្សនិស្សិតនៅខេត្តបាត់ដំបងដែលធ្លាប់ជាសិស្សលោក កែម ឡី រៀបចំខួប ១០០ថ្ងៃជូនលោកនៅចុងសប្តាហ៍នេះ ហើយអំពាវនាវឲ្យសាធារណជន ចូលរួម ឲ្យបានច្រើន ដើម្បីរំឭកពីគុណសម្បត្តិរបស់លោក។
តាមកម្មវិធីបុណ្យដែលបានផ្សព្វផ្សាយគឺ បុណ្យចាប់ផ្តើមសូត្រមន្តនៅល្ងាចថ្ងៃ សៅរ៍នេះស្ថិតនៅវត្តកណ្តាល ភូមិរំចេក៤ សង្កាត់រតនៈ ក្រុងបាត់ដំបង។
អ្នកនាំពាក្យសភា៖ បក្សប្រឆាំងកំពុងពិចារណាឡើងវិញក្នុងការកោះហៅលោក ស ខេង
អ្នកនាំពាក្យសភា៖ បក្សប្រឆាំងកំពុងពិចារណាឡើងវិញក្នុងការកោះហៅលោក ស ខេង: អ្នកនាំពាក្យរដ្ឋសភាឲ្យដឹងថាគណបក្សប្រឆាំងកំពុងតែពិចារណាឡើងវិញ ពីការកោះហៅរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងមហាផ្ទៃឲ្យឆ្លើយបំភ្លឺទាក់ទងនឹងឃាតកម្មលោក កែម ឡី ខណៈសំណុំរឿងនេះបានទៅដល់ដៃតុលាការហើយ។